MÜLTECİLERLE DAYANIŞMA DERNEĞİ (MÜLTECİ-DER) YARI ZAMANLI SÖZLEŞMELİ AVUKAT İŞ İLANI

  22-06-2021 | Haberler

    MÜLTECİLERLE DAYANIŞMA DERNEĞİ YARI ZAMANLI SÖZLEŞMELİ AVUKAT İŞ İLANI   Mültecilerle Dayanışma Derneği (Mülteci-Der), dil, din, ırk, milliyet, etnik kimlik, cinsiyet, cinsel yönelim, cinsiyet kimliği, yaş, engellilik, politik görüş farklılığı, hukuki veya sosyal statü ve diğer nedenlere dayalı hiçbir ayrım gözetmeksizin başka bir ülkeye göçe maruz kalmış mülteci, sığınmacı ve göçmenlerin hak ve hizmetlere erişimi …..

  Read More

  Ortak Açıklama: Afganistan Güvenli Değil: İleriye Doğru Ortak Yol (Joint Way Forward) İki Adım Geriye Gitmektir

  15-09-2020 | Haberler

  Avrupa Birliği, Afganistan Hükümeti ile göç konularına ilişkin daha önce imzalanan İleriye Doğru Ortak Yol’un (Joint Way Forward) süresinin uzatılmasını konusunda müzakereler yürütmektedir. 6 Ekim 2020 tarihinde süresi bitecek olan JWF, 2016’daki Brüksel Donörler Konferansı sırasında, resmi olmayan anlaşmalarda çoğu kez olduğu gibi, Avrupa Parlamentosu’nun dahli olmadan ve anlaşmanın yürütülmesini izleyecek şeffaf bir raporlama mekanizması …..

  Read More

  20 Haziran Dünya Mülteciler Günü Basın Açıklaması 20.06.2020

  20-06-2020 | Haberler

  Mültecilik, bir tercih değildir; evinden, yurdundan zorla yerinden edilmektir. Mülteciler keyfi nedenlerle terk etmez yurtlarını; zulüm, zorlama söz konusu olduğunda daha iyi standartlarda yaşamak için de verilmez evini, yurdunu terk edip belirsizliklere doğru gitme kararı. Yaşamak için, sevdiklerini yaşatmak için bir mecburiyettir mültecilik. Mülteciler evlerine dönsünler denildiğinde dönemezler; çünkü dönecekleri yerde ölüm vardır, zulüm vardır; …..

  Read More

  BASIN AÇIKLAMASI: PAZARKULE SONRASINDA NE YAŞANIYOR?

  20-04-2020 | Haberler

  27.02.2020 tarihinde Avrupa ile sınırların açıldığına dair açıklamalar, isteyenlerin Avrupa sınırlarından da rahatça geçebileceği şeklinde algılanmış ve bu tarihten itibaren pek çok mülteci ve göçmenin, Türkiye-Yunanistan arasındaki Meriç Nehri kıyısında ve özellikle Pazarkule sınır kapısı çevresinde birikmeye başladığı görülmüştür. Yaşam, güvenlik, barınma, sağlık, beslenme gibi haklarının ihlal edildiği, devlet şiddetinin en acımasız hallerini canlı yayınlarda …..

  Read More

  BASIN AÇIKLAMASI: SAĞLIK HAKKI, KORONAVİRÜS ve MÜLTECİLER

  18-03-2020 | Haberler

  Bilindiği üzere, Koronavirüs (COVİD-19) salgını 12.02.2020 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayılma hızı da dikkate alınarak Pandemik bir hastalık olarak tanımlanmış ve her bir Covid-19 vakasının test, tespit, izole ve tedavi edilmesi hususunda tüm ülkeler uyarılmıştır. Türkiye’de ilk vakanın tespitinden önce salgınla mücadele için çeşitli önlemler hayata geçirilmeye başlanmıştır. Hastalık özellikle solunum ve temas ile …..

  Read More

  یادداشت اطلاعات مربوط به پناهندگان و مهاجران

  13-03-2020 | Haberler

  ترکیه هیچ بیانیه رسمی از طرف دولت مبنی بر باز بودن مرزهای غربی نیست اطلاعات فقط برای عبور نامنظم است که بررسی های مرزی انجام نمی شود هنوز توضیحی در مورد ماندگاری این وضعیت در دست نیست بنابراین ، امکان کنار گذاشتن این تصمیم در هر زمان وجود دارد برای عبور  از مرزها به طور …..

  Read More

  Mülteci ve Göçmenler İçin Bilgi Notu

  13-03-2020 | Haberler

    Türkiye Türkiye Hükümetinin batı sınırlarının açık olduğuna dair resmi bir açıklaması yoktur. Yapılan açıklamalar, ‘Mülteci politikamız aynıdır ama ortada bir durum var, artık mültecileri tutabilecek durumda değiliz’ denilerek sınır kontrollerinin gevşetilmesi ifade edilmektedir. Bu durumun ne kadar süreceğine dair bir açıklama yoktur. Yani, her an bu karardan vazgeçme ihtimali mevcuttur.   Sınırdan yasal olmayan yollardan …..

  Read More

  معلومات للاجئين و المهاجرين

  13-03-2020 | Haberler

          تركيا لا يوجد أي تصريح رسمي من الحكومة التركية بأن الحدود الغربية مفتوحة. والتصاريح التي تمت تدور حول أنه لن تتم عمليات تفتيش الحدود للعبور الغير منتظم. لا يوجد أي تصريح حول المدة التي سيستغرقها هذه الوضع. بمعنى أخر، هنالك إمكانية للتخلي عن هذا القرار في أي وقت. أي عبور بشكل …..

  Read More

  BASIN AÇIKLAMASI: AVRUPA SINIRLARI AÇILDI HABERLERİNİN OLASI SONUÇLARI

  28-02-2020 | Haberler

    İdlib’den içimizi yakan şehit haberleri nedeniyle acımız çok büyüktür. Şehitlerimize rahmet, yaralı askerlerimize acil şifalar, tüm halkımıza sabırlar diliyoruz. Bu haberler ve Suriye’deki çatışmalarla birlikte Suriye’den kaçışların artabileceği bir dönemde, mültecileri hedef alan söylemlerden endişe etmekteyiz. Sanki ‘isterlerse mültecilerin Avrupa’ya rahatça gidebileceği’ gibi yanlış haberlerin yayılmasının yol açabileceği olumsuzluklardan çekiniyoruz. Bazı çevrelerin bu acıyı …..

  Read More

  Ortak Basın Açıklaması: Mülteci Ölümlerini Durdurmak İçin İltica Hakkını Uygulayın!

  14-01-2020 | Haberler

  Suriye iç savaşının başlamasının üzerinden 9 yıl geçti;  bu sürede dünyanın birçok başka ülkesinde de çatışmalar, açlık, yoksulluk her geçen gün şiddetini arttırırken, dünyanın en varsıl ülkeleri sınırlarını mültecilerin yasal girişine kapatarak, onları göçmen kaçakçılarına muhtaç ediyor Dünya genelinde her 113 kişiden biri yurtlarını terk ederek güvenli bir bölgeye geçiş yapabilmek için yollara düşmüş durumda. …..

  Read More

  İZMİR’DEKİ ÜNİVERSİTELERİN SİNEMA TELEVİZYON BÖLÜMÜ, RADYO, TELEVİZYON VE SİNEMA BÖLÜMÜ, SİNEMA VE DİJİTAL MEDYA BÖLÜMÜ VE İLGİLİ BÖLÜM ÖĞRENCİLERİNİN DİKKATİNE!

  13-01-2020 | Haberler

                         Bu proje Avrupa Birliği tarafından desteklenmektedir.   Sivil Toplumu Güçlendirme Programı kapsamında Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun finansal desteği ile Mültecilerle Dayanışma Derneği* tarafından “Mültecilere Yönelik Ayrımcılıkla Mücadele için Etkili Video Üretimi” projesi yürütülmektedir. Toplam 15 ay sürecek olan proje çalışmaları kapsamında: 20 kişiyle sınırlı katılımcı …..

  Read More

  Joint Assessment: Proposed Amendments in the Law on Foreigners and International Protection of Turkey

  04-12-2019 | Haberler

  Human Rights Center of Antalya Bar Association, Earth is Home Association, International Solidarity Association, Association for Migration Research (GAR), Migrant Solidarity Association, Rights Initiative Association, Association of Bridging Peoples, The Research Center on Asylum and Migration (İGAM), Human Rights Association (İHD), Human Rights Agenda Association (İHGD), İzmir Association for Solidarity with Syrian Migrants, Izmir Bar …..

  Read More

  Ortak Değerlendirme: Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nda Yapılması Öngörülen Değişiklikler

  04-12-2019 | Haberler

  Antalya Barosu İnsan Hakları Merkezi, Dünya Evimiz Derneği Uluslararası Dayanışma Derneği, Göç Araştırmaları Derneği (GAR), Göçmen Dayanışma Derneği, Hak İnisiyatifi Derneği, Halkların Dayanışma Köprüsü Derneği, İltica ve Göç Araştırmaları Derneği (İGAM), İnsan Hakları Derneği (İHD), İnsan Hakları Gündemi Derneği (İHGD), İzmir’de Suriyeli Mültecilerle Dayanışma Derneği, Kaos GL, Kırkayak Kültür, Medya ve Mülteci Hakları Derneği, Mültecilerle …..

  Read More

  Ortak Basın Açıklaması: 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü

  20-06-2019 | Haberler

  Savaş, çatışma, zulüm nedeniyle en az 70 milyonu aşkın kişinin zorla yerinden edildiği günümüzde dünya genelinde mültecilere hizmet veren, dayanışmasını ifade eden, mülteci hakları için savunuculuk sağlayan bir çok insan ve kurum var. Ancak ne yazık ki evlerini, ülkelerini terk etmek zorunda bırakılanlarla dayanışma içinde olan, destekleyen, hizmet verenlerden çok mültecileri ve yasal çerçeve içinde …..

  Read More

  LÜTUF DEĞİL TEMEL BİR HAK, 20 HAZİRAN DÜNYA MÜLTECİLER GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI

  20-06-2019 | Haberler

  Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (BMMYK) 2018 Küresel Eğilimler[1] raporuna göre, 2018’de dünyada savaşlar, çatışmalar, insan hakları ihlalleri ve zulüm nedeniyle zorla yerinden edilenlerin sayısı en az 70.8 milyona ulaştı. Birçok ülkenin nüfusundan fazla olan ve neredeyse Türkiye nüfusuna yakın sayı, aynı zamanda BMMYK’nın kurulduğu 1950 yılından beri  görülen en yüksek rakam. Zorla yerinden edilmiş …..

  Read More

  BASIN AÇIKLAMASI: BU SÖYLEM IRKÇI SALDIRILARA ORTAM HAZIRLAR, 16 NİSAN 2019

  16-04-2019 | Haberler

  BASIN AÇIKLAMASI BU SÖYLEM IRKÇI SALDIRILARA ORTAM HAZIRLAR 16 NİSAN 2019 31 Mart’taki yerel seçimler sonrası mazbatasını alan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın ilk kararı mültecilere karşı ayrımcı bir  yaklaşım sergilemek olmuştur. Özcan, Geçici Koruma altındaki Suriyeli mültecilere belediye tarafından yapılan her türlü sosyal yardımı kestiğini ve  iş yeri açma ruhsatı vermeyeceğini duyurdu. Bu karar …..

  Read More

  DÜZENSİZ GEÇİŞLER BÜLTENİ 12-ARALIK 2018

  16-02-2019 | Haberler

  Mülteci-Der olarak Sahil Güvenlik Komutanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Uluslararası Göç Örgütü ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı verilerden ve basına yansıyan haberlerden yararlanarak hazırladığımız, düzensiz geçişlere ilişkin bültenimizin on ikinci (Aralık 2018) sayısının pdf haline linkten ulaşabilirsiniz. DÜZENSİZ GEÇİŞLER BÜLTENİ 12- ARALIK 2018

  Read More

  AİHM KARARI:SALAH SHEEKH-HOLLANDA

  29-01-2019 | Haberler

  SALAH SHEEKH – HOLLANDA DAVASI Başvuru No 1948-04

  Read More

  AİHM KARARI:CONKA-BELÇİKA

  29-01-2019 | Haberler

  CONKA – BELÇİKA DAVASI Başvuru No 51564-99

  Read More

  ©2016 Tüm hakları saklıdır. Mültecilerle Dayanışma Derneği.

  User Login